Вирусът, причиняващ заболяването на COVID-19, все още е предмет на изследвания, но вече знаем, че той се предава чрез пряк контакт със заразен човек по въздушно-капков път (при кашляне и кихане) и допир до заразени с вируса повърхности. Върху повърхностите вирусът може да оцелее от няколко часа до няколко дни. Добрите новини? Обикновените дезинфектанти го убиват. Какво означава това за вашия дом?
В помощ на Вас събрахме най-нова информация от експертите относно това, което е известно за COVID-19, и съвети как да предпазим дома си от него.
Лична хигиена
С помощта на прости мерки за хигиена можете да предпазите здравето на вашето семейство и на всички останали.
- Не докосвайте лицето си;
- Избягвайте да докосвате очите, носа и устата си;
- Не закривайте устата си с ръце при кашляне и кихане. Закривайте устата и носа си със свивката на лакътя или с хартиена кърпичка, когато кашляте и кихате. Незабавно изхвърлете кърпичката;
- Стойте на разстояние. Стойте на разстояние най-малко 1 метър от хората, които кашлят или кихат;
- Мийте, мийте и пак мийте ръцете си! Да, наистина го чувате навсякъде, защото е най-добрият начин на защита. Мийте често ръцете си със сапун и вода в продължение на най-малко 20-30 секунди.
На забравяйте да миете ръцете си след издухване на носа, кихане в кърпичка, използване на тоалетна, когато излизате и се прибирате в дома си, преди приготвяне на храна и преди хранене, преди поставяне на грим, контактни лещи и т.н.
Ако използвате дезинфектант за ръце, уверете се, че той съдържа най-малко 60% алкохол, нанасяйте го върху всички повърхности на ръцете и ги търкайте в продължение на 20-30 секунди, докато усетите, че са сухи. Ако ръцете ви са видимо мръсни, винаги ги мийте със сапун и вода.
Знаехте ли? Студената и топлата вода са еднакво ефективни в унищожаването на микробите и вирусите — стига да използвате сапун и да си миете ръцете по правилния начин!
Почистване на домове
Почистването и дезинфекцирането на често докосваните повърхности в дома ви е важна предпазна мярка за намаляване на риска от заразяване.
Следвайте указанията за безопасна и ефективна употреба на почистващите препарати, включително предпазните мерки, които трябва да се вземат при използване на препарата, като например носене на ръкавици и добро проветряване.
Националните здравни органи на повечето държави са изготвили списъци на препоръчваните препарати, които да се използват срещу вируса на COVID-19.
Често докосвани повърхности, които следва да бъдат почиствани и дезинфекцирани.
Те са различни във всяко жилище, но най-често това са:
- Дръжките на вратите;
- Масите;
- Столовете;
- Парапетите;
- Повърхностите в кухнята и в банята;
- Кранчетата за вода;
- Тоалетните;
- Ключовете за осветление;
- Мобилните телефони;
- Компютрите, таблетите и клавиатурите;
- Устройствата за дистанционно управление;
- Контролерите за видеоигри и любимите играчки.
Какво да използваме за почистване и дезинфекция?
Ако повърхността е замърсена, първо я почистете със сапун или почистващ препарат и вода. След това използвайте дезинфектант, съдържащ алкохол (около 70%) или белина. Не се препоръчва използването на оцет и други естествени продукти.
На много места е трудно да се намери дезинфекциращ спрей и дезинфекциращи кърпички. В такъв случай продължавайте да почиствате със сапун и вода. За някои повърхности може да се използва разреден разтвор на белина за домакински цели.
Важно е да не избърсвате повръхността веднага, след като нанесете препарата за почистване. За да се гарантира ефективността, при използване на голяма част от дезинфекциращите продукти като кърпички и спрейове, повърхността трябва да остане влажна за няколко минути. Винаги четете указанията върху етикета, за да сте сигурни, че използвате продукта, както е препоръчано, и за да избегнете повреждането на чувствителни изделия като мобилни телефони и други електронни устройства. Помислете за използване на калъфи, които могат да се почистват.
Почистване на дрехите
В момента не е ясно колко дълго вирусът на COVID-19 може да оцелее върху текстил, но много дрехи имат пластмасови и метални елементи, върху които той може да остане активен от няколко часа до няколко дни.
Добрите практики в това отношение включват да събувате обувките си при влизане в дома и да се преобличате с чисти дрехи, когато се връщате от оживени места, както и да измивате ръцете си със сапун и вода незабавно след това.
- Редовно перете чаршафите, кърпите и дрехите;
- Не изтърсвайте мръсното пране, за да сведете до минимум възможността от разпространение на вируса във въздуха;
- Перете със сапун или перилен препарат, като използвате най-високата подходяща температура на водата, и изсушавайте прането напълно — и двете стъпки помагат за убиване на вируса;
- Измивайте ръцете си със сапун и вода или използвайте дезинфектант за ръце на алкохолна основа незабавно след това;
- Перете или дезинфекцирайте също и торбата или коша за пране. Помислете за събиране на прането в торби за еднократна употреба.
Пране на дивани
Преди да нанесете дезинфектанта почистете дивана с помощта на прахосмукачка, като преминете през облегалката, подлакътниците и местата за сядане. Ако облегалките или възглавниците са сваляеми, отстранете ги и ги и поставете настрани. Целта е да премахнете замърсяванията, праха и остатъчната мърсотия.
Използвайте сертифицирани препарати. Те са безопасни за деца и домашни любимци, и нямат неприятни миризми. Едно напръскване с такъв препарат осигурява минимум 5 дни дезинфекциращо действие.
Започнете от една зона на дивана и работете на секции. Напръскай с разтвора върху тапицерията и избършете навлажнения участък с кърпа, за да почистите повърхността от ежедневните замърсявания. Оставете дивана да изсъхне, докато минете с препарат възглавниците. Използвайте този прост метод, за да вдъхнете свежест, като същевременно ще удължите живота на вашата меката мебел.
В зависимост от тапицерията на дивана може да използвате различни подходи. За различните техники използвани при пране на дивани ще ви разкажем в друга статия в нашия блог
Приготвяне на храна
Все още липсват данни за заразяване на хора с вируса на COVID-19 от храна или хранителни продукти. Възможно е хората да се заразят, когато докосват повърхности или предмети, на които е попаднал вирусът, и след това докоснат лицето си.
По-голям риск съществува при близък контакт с хора. Например при пазаруване или получаване на доставка на храна (както и при получаване на всякакви доставки в районите, където има разпространение на вируса).
Предпазни мерки при боравене с храни и опаковки на хранителни продукти:
- Отстранявайте всички ненужни опаковки и ги изхвърляйте в кошче за отпадъци с капак;
- Изваждайте храната от кутиите, в които е доставена, поставяйте я в чисти чинии и изхвърляйте кутиите;
- Можете да почистите с дезинфектант трайни опаковки като консервни кутии, преди да ги отворите или приберете за съхранение;
- Измивайте неопакованите продукти като плодове и зеленчуци старателно с течаща вода;
- Измивайте ръцете си със сапун и вода или използвайте дезинфектант за ръце на алкохолна основа незабавно след това.
Общи съвети за хигиена при хранене
- Мийте старателно ръцете си със сапун и вода в продължение на най-малко 20 секунди винаги преди приготвяне на храна.
- Използвайте отделни дъски за рязане за подготовка на сурово месо и риба.
- Гответе храната на препоръчаната температура.
- Когато е възможно, дръжте нетрайните продукти в хладилник или фризер и проверявайте срока им на годност.
- Старайте се да изхвърляте хранителните отпадъци и опаковките по подходящ (включително разделно) и съобразен със санитарните изисквания начин, като избягвате натрупването на отпадъци, което може да привлече различни вредители.
- Мийте ръцете си със сапун и вода в продължение на най-малко 20 секунди преди хранене и се уверете, че и децата ви правят това.
- Винаги използвайте чисти прибори и чинии.
Източници: СЗО и Университета Харвард
Често докосвани повърхности, които следва да бъдат почиствани и дезинфекцирани
Какво да използваме за почистване и дезинфекция?
Предпазни мерки при боравене с храни и опаковки на хранителни продукти